„Jaký/jaká jsem, když se nikdo nedívá?“
Cítit se dobře je alfou a omegou celého procesu. O to by se měl postarat fotograf, který s vámi musí spolupracovat a uvést vás do stavu, kdy se nebudete cítit vystresovaně, pod tlakem nebo nervózně. Zároveň by vás ale měl navést a vysvětlit na co si dát pozor a co naopak vyzdvihnout. Řekněme tedy, že základem každé dobré fotografie je komunikace, postoj a vcítění se ze strany tvůrce. Vy byste se neměli bát ničeho, a naopak si focení užívat. Zkrátka se chovat přirozeně. Pokud to nepůjde, zeptejte se sami sebe „Jaký/jaká jsem, když se nikdo nedívá?“.
Narovnat se a jde se na to
I tak by ale každá fotografie měla splňovat určitá nepsaná pravidla a požadavky. Kompozici, světla a ostatní si pohlídá fotograf. Na některé důležité věci si ale budete muset myslet i vy sami. Na fotografii byste měli mít vždy narovnaná záda a celkově držet tělo pevně. Prsty by naopak měly být zcela uvolněné, aby nevytvářely dojem „párátek“. Pokud se bojíte experimentovat, můžete fotografovi navrhnout pózu Esíčko. Ta sluší skutečně všem. Model/Modelka si stoupne bokem, a poté horní polovinu těla vrátí zpět čelem k fotografovi. Dalším trikem k vytvoření perfektní siluety je mírné překřížení nohou ve stojící póze. To vám na fotce zajistí dokonalé linie vašeho těla. Celkovému „výrazu“ postavy také pomáhá postoj, kdy si stoupnete na špičky, narovnáte linii zad, lehce vystrčíte zadeček a pracujete pouze s horní polovinou těla. Póza na špičkách se využívá i v případě, kdy se fotí žena bez podpatků. Základem je ale vždy takový postoj, který vám zdůrazní nebo opticky prodlouží nohy a ruce. K tomu dobře poslouží pózy, ve kterých jste v pohybu (ruce v bok, hrát si s vlasy, atp). Především tedy nestát strnule s rovnými končetinami.
Nikdo z nás ale není dokonalý a každý máme nějaké části těla, které chceme spíše skrýt než ukazovat. Pokud tedy například nejste spokojeni s vašimi rukami, můžete použít menší trik a něco v nich držet (šálek s čajem, tašku, atp).
Úsměv prosím!
Neméně důležitou věcí je váš výraz v obličeji. Pro portrétové fotografie je to ta nejdůležitější věc. Nezapomínejme ale, že i například taková fashion fotka se bez emocí v obličeji neobejde. Vše ale samozřejmě závisí na tom, jaký má být výsledný typ fotografie. Během focení glamour fotek je lepší nedávat najevo moc hluboké pocity. Vyhněte se tedy širokému úsměvu od ucha k uchu. Zároveň se ale ani nemračit nebo nešklebit. Ideální je zachovat si přirozený, lehce sexy výraz. Můžete také pootevřít pusu nebo si hrát s pohledem do objektivu. Při focení portrétů nebo fashion fotografií naopak můžete své emoce dávat najevo a ukázat, že jste šťastná/smutná, a že především skutečně žijete naplno.
Fotit a být focen je zkrátka umění, ale s dobrým fotografem se modelem může stát kdokoliv. Stačí chtít, vzít svou odvahu do hrsti a nebát se ukázat, co ve vás je. A pokud jste už tyto tři mezníky pokořili, tak vám se zbytkem ráda pomohu.
Vaše Nikol